Nedjelja, 15 rujna, 2024
DogađajiIskustva

Chrysoula i Georgios, studenti psihologije s Krete u Savez osoba s intelektualnim teškoćama stigli su na Erasmus+ praksu

Svoje aktivnosti kroz radi i podršku provodili su u Udruzi s intelektualnim oštećenjima grada Zagreba.

Kada su prvi put ušli u Udrugu za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima grada Zagreba, osjetili su da je to za njih neviđen trenutak jer su se prvi put morali predstaviti osobama s intelektualnim teškoćama, koje ne govore niti jedan strani jezik.

Otvorila su se brojna pitanja: “Hoćemo li moći s njima komunicirati na neke neverbalne načine?”, “Hoće li nas prihvatiti u svoj tim?”. No, kad su počeli jedan po jedan izgovarati svoja imena sa sramežljivim ali nasmijanim licima, ubrzo su osjetili dobrodošlicu.

Chrysoula i Georgios tijekom iskustva u druženju u udruzi sudjelovali su u mnogim aktivnostima.

Bavili se keramikom, primjerice – „Odmah smo uvidjeli da su neki od njih iznimno kreativni. Naučili su nas kako raditi s glinom stvarajući od nje oblike. Neki od korisnika pokazivali su nam svoje prethodne radove, što je otkrilo da se osjećaju ugodno s nama.“ – kroz osmijeh govori Georgios

Uz glinu i rad rukama, dane smo provodili plešući ili baveći se sportskim aktivnostima, svatko od nas na svoj jedinstven način. Aktivnosti koje uključuju neku vrstu pokreta tijela, uvelike su nam olakšale komunikaciju s njima. Nije bilo razloga da se puno govori. Dovoljna je bila lopta, malo glazbe, govor tijela i mimika. – dodaje Chrysoula

 Sudjelovali su u glazbenim radionicama. Chrysoula nastavlja – „Zaključili smo da neke od njih jako privlači glazba, posebno različiti glazbeni ritmovi koji su nas, isto tako, na poseban način , iz dana u dan sve više povezali. Primjerice, dok je svirala instrument, djevojka (korisnica) nas je pokušavala natjerati da držimo ritam, na isti način s njezinim, djelovala je jako zadovoljno, pogotovo kada je to uspjelo cijeloj grupi!“

U jednom su složni: – „Prije nego što smo krenuli na naš put, nismo mogli niti zamisliti da ćemo, zahvaljujući njima, pronaći nove aktivnosti u kojima uživamo, pa nas je ovo ugodno iznenadilo. Ono što smo znali je da bi bilo zabavno kada bismo ih pokušali naučiti neke riječi našeg jezika, pa smo na tome polako radili. Sada znaju neke osnovne grčke riječi, korisne za njih u slučaju da jednoga dana požele posjetiti Grčku.

Naravno, naša interakcija nije uključivala samo sreću i ispunjenje, bilo je mnogo puta kad smo sumnjali u svoje sposobnosti ili kompetencije, a dane kada nam je međuljudska komunikacija bila teška, brzo smo zaboravili. Važno je naglasiti da smo se osjećali prihvaćenima, čak i u tim izazovnim  trenucima. Neke od osoba s intelektualnim teškoćama življe su izrazile svoje prihvaćanje i toplinu.

Za nas je važna stvar da nas je ugoda koju smo osjećali u interakciji s njima natjerala da se osjećamo slobodnima i da se ponašamo spontano. Također, osjećali smo da nas neće osuđivati ​​zbog naše odjeće i fizičkog izgleda, niti zbog jedinstvenih karakteristika naše osobnosti. Tako smo se tijekom ove interakcije lijepo zabavljali, a ponekad smo se i prepustili trenucima i istinski uživali s njima.

Budući psiholozi ističu: – „Ono ključno što smo shvatili je da ne moramo vidjeti invaliditet na njihovim licima, već njihovu osobnost i jedinstven karakter svakoga od njih. Drugim riječima, zaboravili smo razmišljati u terminima normalnosti. Naučili su nas da različitost nije problem u suživotu jer s njima uspijevamo izgraditi smislen i lijep odnos. Bio je to odnos u kojem su obje strane pružale i dobivale. Osjećali smo da nas grle i fizički i psihički. Duboko zadovoljstvo nije izazvala samo njihova ljubav i uzbuđenje, već i činjenica da smo ih uspjeli zabaviti i vidjeti nasmijana lica.

Provodeći vrijeme s njima tijekom nekoliko tjedana, uvidjeli smo da ih zapravo ne moramo žaliti, jer su oni zapravo sretni. Njihovi nedostaci nisu nešto što oni jesu, već nešto što imaju, uz sve ostale elemente njihove osobnosti.

Vidjeli smo kako uživaju u svim aktivnostima koje rade, čak i u malim stvarima, učeći nas cijeniti vrijednost jednostavnosti i interakcije s drugim ljudima. Uostalom, ljudska raznolikost nije prepreka, već ključni element smislenih ljudskih odnosa.“

Na kraju, zahvaljuju svim ljudima koji rade u Udruzi jer su im pružili priliku da steknemo ovo nevjerojatno iskustvo koje im je pomoglo da vide osobe s intelektualnim teškoćama iz druge perspektive. Istaknuli su – „Ponašali su se prema nama na tako ljubazan način da smo se, iako su bili miljama daleko od Grčke, uz njih osjećali kao kod kuće.“

Chrysoula i Georgios se slažu: – „Ovo iskustvo je neprocjenjivo i omogućilo nam je da vidimo svijet iz drugačije perspektive. Iskustvo nas je obogatilo ne samo kao buduće psihologe, već kao osobe.“

U razgovoru za autorizirano.hr Chrysoula Tzanopoulou, bacc. psih. i Georgios Chioktouris, bacc. psih. sa Sveučilišta na Kreti uživali smo i mi, a sudeći po njihovim osmijesima i oni su uživali.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Please follow and like us: