Velečasni Šardi: Tko može garantirati da osoba s Downovim sindromom ne živi kvalitetniji i ispunjeniji život od nas?
Gluhi i slijepi, osobe s distrofijom, multiplom sklerozom i drugim oblicima tjelesnog oštećenja, osobe s intelektualnim teškoćama… Pastoral osoba s invaliditetom i članova njihovih obitelji Varaždinske biskupije već šest godina sve njih okuplja ne jednom mjestu, kako bi kroz zajedničke aktivnosti upotpunili svoju svakodnevicu.
-U Pastoralnom centru Župe svetog Josipa u Varaždinu organiziramo naše tjedne susrete koji traju otprilike tri sata. Ondje se bavimo različitim vjerskim temama, organiziramo zanimljive aktivnosti, duhovne obnove, služimo svetu misu… – priča nam velečasni Leonardo Šardi, voditelj Pastorala, na čiju inicijativnu je on i osnovan prije nekoliko godina.
Brojne aktivnosti
Velečasni Šardi otkriva nam kako su mu problemi s kojima se susreću osobe s invaliditetom bliski jer je i njegov brat osoba s takvim teškoćama, a dugo je promišljao o tome što Crkva može učiniti kako bi pomogla takvim osobama. Prije nekoliko godina rodila se ideja o pokretanju Pastorala koju je prezentirao crkvenim ocima u Varaždinskoj biskupiji, a oni su je objeručke prihvatili.
-Tako je nastala naša zajednica Bartimej koja, osim osoba s invaliditetom, okuplja i velik broj volontera koji nam pomažu u realizaciji brojnih aktivnosti. Osim toga, uspješno surađujemo i s brojnim civilnim udrugama i kod nas je uvijek vrlo živo – priča nam velečasni Šardi.
Tako je, primjerice, posljednje nedjelje u kolovozu u Ludbregu održano hodočašće za bolesnike i osobe s invaliditetom, ranije tijekom ljeta, također u Ludbregu, održana je duhovna obuka za članove obitelji osoba s invaliditetom, kao i ljetni duhovni susret, a svake godine organizira se projektni tjedan „Bartimej“. Puno se radi s mladima te ih se potiče na volontiranje u aktivnostima vezanima uz poboljšanje svakodnevice osoba s invaliditetom.
Velečasni Šardi smatra kako bi svatko trebao bar neko vrijeme u svom životu posvetiti tome.
Bogatstvo života
-To je jedan od načina da se upozna bogatstvo života, da se spozna kako i osobe s teškoćama, bez obzira na svoj invaliditet, i dalje jesu osobe. Tko smo mi da određujemo čiji je život bolji, njihov ili naš? Tko nam garantira da, primjerice osoba s Downovim sindromom, ne živi ispunjeniji i kvalitetniji život od našeg – pita se velečasni Šardi koji vlastitim primjerom može poslužiti kao inspiracija mladima. Zbog osoba s invaliditetom naučio je, primjerice, znakovni jezik pa danas redovito služi mise za gluhe i nagluhe osobe.
Velečasni Šardi kaže kako su iskustva volontera, uključujući i mlade koji dolaze u varaždinski Pastoralni centar, uglavnom pozitivna.
-Kroz rad s osobama s invaliditetom, pred mladim ljudima se otvara pogled u neki drugačiji svijet. Oni na taj način spoznaju i usvajaju neke nove životne vrijednosti i ne zamaraju se trivijalnostima – priča naš sugovornik.
Dodaje kako su vrata Pastoralnog centra u Varaždinu uvijek svima otvorena, i osobama s teškoćama i volonterima. Ranija iskustva i priče iz Centra potvrđuju kako su takvi zajednički susreti i druženja dobitna kombinacija i za jedne i za druge.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.