Nedjelja, 15 rujna, 2024
Događaji

Udruga OITMŽ: Svojim programima doslovno smo spriječili neke slučajeve institucionalizacije

Od organizacije različitih oblika zbrinjavanja osoba s intelektualnim teškoćama, preko provođenja rehabilitacijskih programa, slobodnih aktivnosti, sudjelovanja u znanstvenim projektima, pa sve do izdavanja vlastitog glasila „Mura“. Sve to samo je djelić aktivnosti Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Međimurske županije koja uspješno djeluje još od 1969. godine. Trenutno broji 148 članova.

-Osobe s invaliditetom u našem kraju bile su uglavnom u svojim obiteljima, daleko od života lokalne zajednice, a nerijetko i od šire obitelji. Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Međimurske županije jedina je udruga na području Međimurske županije koja okuplja osobe s intelektualnim teškoćama i njihove obitelji, čime omogućava njihovu informiranost o pravima i vrstama usluga u zajednici. Od samog osnutka Udruga OITMŽ je doprinijela mnogim promjenama uključivanjem djece s intelektualnim teškoćama u vrtiće, kasnije u Centar za odgoj i obrazovanje, čime je postala pionir integracije djece i odraslih s IT u lokalnu zajednicu – ponosno ističe Marko Vrus, izvršni direktor Udruge.

Bolji i kvalitetniji život

Dodaje kako je najveći uspjeh Udruge otvaranje stambenih jedinica te poludnevnog boravka, čime se direktno pridonijelo deinstitucionalizaciji te se prevenirala institucionalizacija.

-Udruga je inkluzivnim oblicima usluga pružila i ostvarila šansu za bolji i kvalitetniji život osoba s intelektualnim teškoćama, omogućivši im stjecanje dodatnih vještina i zaštitu zdravlja. Korisnicima je omogućen život u malim zajednicama u kojima biraju s kim će živjeti, što će jesti, jednom riječju ostvarujemo njihova osnovna ljudska prava. Obiteljima pružamo sigurnost i kontakt s njihovom djecom te osnažujemo njihovo samopouzdanje, pružajući im psihosocijalnu podršku – kaže naš sugovornik.

Uzimajući u obzir posebnosti potreba osoba s intelektualnim teškoćama, dosadašnja praksa je pokazala da su aktivnosti kluba nezamjenjive u izvaninstitucijalnoj podršci takvim osobama, osobito na lokalnoj razini, gdje su klubovi najčešće i jedini način uključivanja te populacije u život zajednice.

-Kroz rad Klubova Mura iz Čakovca i Duga iz Preloga pružamo kvalitetniju uslugu našim članovima koji i dalje žive u obitelji ili u malim zajednicama. U okviru Klubova organizira se slobodno vrijeme osoba s IT-om. U suradnji s drugim organizacijama organiziraju se natjecanja, druženja i druge manifestacije.

Uključeni i roditelji

U rad Klubova uključeni su i roditelji za koje su također organizirane edukativne radionice i razne aktivnosti kako bi se rasteretili u svakodnevnim obvezama te na taj način postali educiraniji i zadovoljniji, a sve u svrhu povećanja kvalitete života cijele obitelji – kažu u udruzi.

Programe poludnevnog boravka i organiziranog stanovanja koje udruga uspešno provodi već godina financijski podupire Ministarstvo rada, mirovinskog sustava,

obitelji i socijalne politike. Trenutno usluge poludnevnog boravka koristi 13 korisnika s područja Međimurske županije. Boravak se provodi sa ciljem da osobe s intelektualnim teškoćama koje borave u svom domu ostanu što je moguće duže u svojoj kući te da se poveća kvaliteta njihova života te očuvaju psihofizičke sposobnosti što dulje.

-Glavne aktivnosti programa su kreativne, rekreativne, radno-okupacijske i socijalizacijske aktivnosti, edukativne radionice s temama važnim za usvajanje vještina i znanja potrebnim u svakodnevnom životu u kući, obitelji, boravku i okolini, socijalni rad, prehrana, izleti i druženja, posjete i sudjelovanje u događajima u zajednici. Provedba programa započela je 2006. godine, sufinanciranjem od strane Svjetske banke, Program za učenje i inovacije – kažu u udruzi.

Podrška zajednice

Kroz uslugu organiziranog stanovanja uz podršku omogućila se deinstitucionalizacija osoba s intelektualnim teškoćama, a također u pojednim slučajevima je i prevenirana institucionalizacija.

-Korisnici usluge organiziranog stanovanja uz pomoć asistenata, koji su uz njih ovisno o potrebama, 24 sata, do 16 sati te 2,5 sata, osposobljavaju se za veću samostalnost u životu i svakodnevnim aktivnostima. Da bi to naši korisnici postigli, stručni radnici Udruge OITMŽ svakodnevno za njih organiziraju niz različitih aktivnosti. Ministarstvo se obvezuje plaćati troškove usluge organiziranog stanovanja za korisnike upućene rješenjem Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Program se također financira kroz povremene donacije, najčešće pravnih i fizičkih osoba. Njegova provedba također je započela 2006.godine – kaže Vrus, dodajući kako se program Klubova se također financira kroz povremene donacije, najčešće pravnih i fizičkih osoba te uz podršku Međimurske županije i Grada Čakovca.

-Programi Udruge OITMŽ su prepoznati u lokalnoj zajednici koja nas rado poziva da sudjelujemo na raznim manifestacijma. Međimurska županija nas je uključila u izradu Strategije osoba s invaliditetom.  Za svoj rad Udruga je 2003. godine nagrađena nagradom “ZRINSKI” za doprinos i rezultate u pružanju socijalno-humanitarne podrške i unapređenje kvalitete življenja osoba s intelektualnim teškoćama – ponosno ističu vrijedni Međimurci

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Please follow and like us: