Nedjelja, 15 rujna, 2024
Amorova žlicaDogađajiKulinarstvo

Emanuel Štajcer iz Bjelovara dokaz je da i osobe s teškoćama mogu sve, samo ako im se pruži prilika

Emanuel Štajcer (21) iz Bjelovara dokaz je da i osobe s intelektualnim teškoćama mogu što god požele. Kako smo ranije izvijestili, ovaj član Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Bjelovar nedavno je pobijedio na gastronomskom natjecanju „Amorova žlica“ te će Hrvatsku u listopadu predstavljati na velikoj međunarodnoj završnici koja se održava u Zagrebu.

Iako majstori kuhari inače čuvaju svoje recepte kao tajnu, Emanuel je s nama spremno podijelio recept za pobjedničko jelo.

-Napravio sam pohane palačinke. Prvo sam ispekao palačinke, a onda ih punio šunkom i sirom i pohao. Napravio sam i tartar umak koji se svima svidio – priča nam Emanuel.

Dodaje kako i inače rado kuha, i kod kuće, i u Udruzi OSIT Bjelovar, kamo s bratom Samuelom koji, kao i on, ima dijagnosticiran autizam, odlazi posljednjih nekoliko godina.

Pomoć roditeljima

-Kod kuće pomažem mami. Volim spremati lignje. Njih je potrebno dobro oprati, s obje ruke, sve dok voda ne bude čista. Ne volim baš jesti meso, ni janjetinu ni svinjetinu, više volim povrće – priča nam naš sugovornik.

Ne čudi stoga što je stručnjak i za spravljanje povrća iz pećnice. Emanuel je završio srednju školu za pomoćnog kuhara i slastičara, no priznaje kako, iako ih zna peći, pripremu kolača radije prepušta bratu Samuelu.

-Kad u udruzi raspoređujemo poslove u kuhinji, Samuel se uvijek javlja za pečenje kolača – otkriva nam Emanuel.

Vrijedni sinovi prava su pomoć mami Josipi kojoj je, priča nam kroz smijeh, suprug rekao da u kuhinji više nema što raditi. Tek malo nadzirati da neko jelo ne zagori ili se previše ne posoli. Josipa kaže kako je silno ponosna na Emanuelom uspjeh na posljednjem natjecanju.

-To je dokaz da i osobe s invaliditetom mogu puno toga, samo im moramo dati priliku – kaže Josipa.

Iako se u društvu trendovi mijenjaju na bolje, još uvijek treba puno toga učiniti, a pritom su veliku ulogu preuzele udruge koja okupljaju osobe s intelektualnim teškoćama i članove njihovih obitelji. Potvrđuje to u bjelovarski slučaj te projekt „Ne tražimo sažaljenje, tražimo priliku“.

-Naša kampanja, koju smo proveli prije nekoliko mjeseci, odabrana je kao jedna od četiri u cijeloj državi i financirana od strane Ureda za udruge vlade RH, a naš cilj je bio povećati vidljivost osoba s intelektualnim teškoćama, skrenuti pažnju javnosti na njihove sposobnosti i mogućnosti, ali najviše pažnju potencijalnih poslodavaca da ozbiljno razmisle o zapošljavanju tih vrijednih ljudi – pojašnjava Mario Blaha, tajnik bjelovarske udruge.

Mijenjajmo stvari na bolje

U kampanji je sudjelovalo više članova, a među njima je bio i Emanuel koji je oduševio osoblje i goste jednog bjelovarskog restorana. No, nije jedini kojemu je to pošlo za rukom.

-Nakon kampanje, rezultati su vidljivi i troje naših članova zaposlilo se na tržištu rada, ali naš cilj i letvica su puno više postavljeni. Osobe s intelektualnim teškoćama to zaslužuju i moraju postati i biti vidljiviji u društvu. Samo tako svi mi zajedno idemo prema društvu jednakosti – smatra Blaha.

Bjelovarski primjer svakako je pomak na bolje, no još je puno toga na čemu se treba raditi, svjesni su toga i zaposleni u udrugama i roditelji korisnika.

-U društvu se stalno naglašava kako je osobe s invaliditetom nužno integrirati u društvo, ali primjerice, ako se zaposle i samo na pola radnog vremena, gube određene povlastice i prava. To nije u redu i to treba mijenjati – smatra i Emanuelova majka Josipa.

A da osobe s intelektualnim teškoćama zaslužuju priliku potvrđuje i Emanuelov primjer kojemu je, kako sada stvari stoje, samo nebo granica.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Please follow and like us: